Yusuf Çocuk Ltd.

Rot Ayarı

Yusuf Çocuk Ltd.

ROT ve BALANS AYARLARI:

* Düz yolda direksiyon avuç içinden hafifçe bırakıldığında araç sağa veya sola doğru sapma gösteriyorsa;

* Virajlarda ön tekerleklerden aşırı sürtünme velastik sesi geliyorsa;

* Arka tekerlekler, ön tekerleklerin izini takip etmiyor, aracın yanlamasına yol aldığı hissedilkiyorsa;

* Tekerlekler ve aracın burun kısmı tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa ROT Ayarları bozulmuş veya fabrika ayarlarından sapmış...

* Süratli sürüşte aracın direksiyon simidi elinizin içerisinde titriyorsa ve hissedilir vuruntular varsa lastik ve jantlar sağlıklı olarak dönmüyor demektir ve BALANS Ayarları bozulmuş veya fabrika ayarlarından sapmış demektir. 

Bu ayarlar, aracın yol tutuş ve frenlenmesinde hayati önem taşır. 

Tümsek, Kasis ve Çukurlarla dolu bozuk yol şartları göz önüne alınarak araç ayar bozukluğu belirtileri gösterdiğinde yetkili bir servise müracaat etmek can güvenliğiniz, aracın ekonomik ömrü ve yakıt tasarrufu konularında şarttır.

ROT AYARI:

Rot ayarının ilk aşamasında otomobilin hayati parçalarından olan ön takım elemanları kontrol edilir, boşluk yapan, gevşeyen ya da ömrünü tamamlayan varsa öncelikle bu problemlerin giderilmesi ve sözkonusu parçaların yenilenmesi gerekir.

Rot ayarı tekerlek balans ayarından sonra yapılır.

Oldukça kısa bir sürede hatasız olarak rot ayarı yapılabilen bilgisayarlı makinelerin aparatları ön tekerleklere doğru şekilde bağlanmalıdır.

Bilgisayar ekranındaki değerler fabrika değerlerine gelinceye kadar kamber, kaster, toe açıları ayarlandığında rot ayarı tamamlanmış olur.

BİLGİSAYARLI ROT - BALANS SİSTEMLERİ:

Rot - Blans ayarlarının yaptırılacağı serviste bilgisayarlı sistemlerin olması çok önemlidir.

Özellikle yeni model otomobillerde çok hassas olan ön takım ayarlarının fabrika ölçülerine getirilmesi için bilgisayarlı sistemler idealdir.

Eski sistem ayar makinelerinde hata oranı ayarı yapan kişinin kişisel becerisiyle de değiştiğinden bu konuda da uzman kişilerin seçilmesi yerinde olacaktır.

 

Rot Ayarı